Relax so sedacím vakom

Autor: zoria

Pôvodný článok pre časopis Dizajn & technológie (moderného bývania a životného štýlu) môžete nájsť tu.

Sedacie vaky

Viete, že prvý sedací vak bol vyrobený už pred 50 rokmi? Bol navrhnutý talianskymi dizajnérmi a volal sa "Sacco". V tom čase bol popisovaný ako "anatomické kreslo". Odvtedy sa sedacie vaky rozšírili do celého sveta a stali sa nielen obľúbenou relaxačnou pomôckou ale aj designovo zaujímavým doplnkom interiérov i exteriérov. Dnes už nájdete na trhu mnohých výrobcov, ktorí ponúkajú sedacie vaky v širokej škále materiálov, farieb a tvarov.

Tento "nábytok" predstavuje rýchly spôsob, ako prakticky a pekne zariadiť akúkoľvek miestnosť v dome, od obývačky cez detskú izbu, pracovňu až po zimnú záhradu. Okrem toho sú výborným pomocníkom pri zariaďovaní čakární, materských škôl, firiem, zábavných centier, kaviarní, študovní či galérií. Fantázii sa medze nekladú!

Prečo práve sedací vak

Ak si zaobstaráte sedací vak, môžete ho využiť na mnoho spôsobov. Poskytne vám dokonalý komfort pri relaxácii, čítaní knižky, či sledovaní televízie. Pre deti sú sedacie vaky nielen skvelým a pohodlným doplnkom detskej izby, ale aj spoločníkom pri rôznych detských hrách. Ich najväčšou prednosťou je, že sa dokonale prispôsobia vášmu telu. Poskytnú tak optimálnu podporu vašej chrbtici, takže svaly aj kĺby relaxujú. Preto je sedenie na sedacích vakoch nielen pohodlné ale aj zdravé. Ďalšou výhodou sedacích vakov je ich mobilita. Sú ľahké a ich tvar umožňuje jednoduché prenášanie podľa vašich potrieb. Niektoré vaky sú vybavené úchytkou, ktorá prenášanie z miesta na miesto ešte viac uľahčuje.

Ako si vybrať ten správny sedací vak pre interiér alebo exteriér?

Na trhu dnes nájdete veľké množstvo sedacích vakov. Ale podľa čoho vybrať ten správny? V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či budete vak používať len v interiéri alebo aj v exteriéri. Pre použitie v interiéri ponúkajú výrobcovia také materiály ako sú bavlna, koža, syntetická koža, velúr, riflovina, nylon a podobne. Niektoré látky sú vhodné do interiéru aj do exteriéru. Typickým príkladom takéhoto materiálu je polyester, ktorý sa navyše aj veľmi dobre udržiava.  Pre použitie sedacieho vaku len v exteriéri odporúčame outdoorové materiály, ktoré sa dajú vonku využiť počas celého roka v akomkoľvek počasí.

Tvary a použitie

V druhom rade sa rozhodnite, ktorý tvar sedacieho vaku vám najviac vyhovuje, aby ste sa cítili maximálne pohodlne. V ponuke nájdete množstvo tvarov ako sú štvorec, kocka, valec, kruh ale aj menej tradičné ako napr. hviezda alebo päťuholník. Okrem toho si môžete vybrať sedací vak v tvare kresla, malej pohovky alebo tzv. dennej postele.

Farby a vzory

V neposlednom rade je dôležitá farba. Jednak aby dotvárala váš interiér či exteriér a taktiež, aby ste sa v nej cítili dobre. Môžete si vybrať zo širokej škály farieb od pastelových, trblietavých, krikľavých až po farby ovocia. Veľmi zaujímavé sú aj veselé vzorované sedacie vaky, ktoré vám vždy prinesú dobrú náladu. Navyše niektorí výrobcovia už ponúkajú aj náhradné obaly na sedacie vaky, takže si môžete zakúpiť viac farieb a podľa nálady si ich môžete vymeniť. Je to však možné len pri vakoch, ktoré majú vnútorný obal.

Zloženie vakov a ich údržba

Sedacie vaky sa skladajú z vonkajšieho obalu a náplne. Ako náplň sedacích vakov sa používajú zdravotne nezávadné polystyrénové guličky s vyššou tvrdosťou (polystyrénová drť, polystyrénový granulát EPS 70). Približne po 6 až 9 mesiacoch sa môžu polystyrénové guličky používaním zosedieť. Preto  je potrebné vak doplniť novými guličkami, aby sa dosiahol pôvodný komfort sedenia. Výhodou sedacích vakov je ich ľahká údržba. Zašpinené miesta stačí poumývať mydlovou vodou, v prípade väčšieho znečistenia sa väčšina vakov dá oprať aj v práčke. Niektoré sedacie vaky majú aj vnútorný obal, ktorý umožňuje ľahšiu údržbu a výmenu vonkajšieho obalu.

Kde nakupovať

Široký výber sedacích vakov nájdete v internetovom obchode www.zoria.sk, ktorý prevádzkuje firma Zoria s.r.o.  Táto firma zabezpečuje maloobchodný aj veľkoobchodný predaj sedacích vakov a je oficiálnym distribútorom sedacích vakov značky Sit On It pre Slovenskú a Českú Republiku. Okrem sedacích vakov ponúka aj štýlové hojdacie siete a kreslá a interiérové doplnky.

Poznámka: Tento článok bol uverejnený v časopise Dizajn & technológie (moderného bývania a životného štýlu. 

Autor: Zoria

Tento článok môžete nájsť aj pod kľúčovými slovami: Sedacie vrece, sedací vankúš, vrece na sedenie, vak na sedenie.